Co oznaczają kolory kasków i hełmów ochronnych?

Kask lub hełm ochronny w miejscach takich jak plac budowy czy kopalnia, to coś więcej niż tylko obowiązkowy element ekwipunku każdego pracownika. W wielu przypadkach odpowiednie zabezpieczenie głowy ratuje zdrowie, a nawet życie budowlańców czy górników. Przedstawiciele obu tych grup zawodowych noszą hełmy oraz kaski ochronne w różnych kolorach, z których każdy ma określone znaczenie. Co oznaczają poszczególne kolory kasków ochronnych? Wyjaśniamy to w dalszej części artykułu.

Jaki kask na budowę?

W branży budowlanej kolory kasków powiązane są z funkcją, jaką pełni osoba nosząca hełm o określonej barwie. Pozwala to szybko i bezproblemowo identyfikować pracowników odpowiedzialnych za konkretny zakres obowiązków. Noszący biały kask kierownik budowy wyróżnia się na tle pracowników fizycznych (kaski żółte) czy gości (czerwone). Poza tym, że po kolorowych nakryciach głowy znacznie łatwiej odnaleźć określonego specjalistę, barwy hełmów stanowią również jeden ze znaków rozpoznawczych profesjonalnie zorganizowanej budowy. Poniżej znajduje się opis funkcji przyporządkowanych do konkretnych kolorów:

– biały kask budowlany – nakrycia głowy w tych kolorach zarezerwowane są dla kierowników budowy, inspektorów nadzoru oraz inżynierów budowlanych, środowiskowych i innych,

– zielony kask budowlany – oznacza pracownika służby BHP,

– kask czarny – jest znakiem rozpoznawczym architektów oraz inspektorów nadzoru autorskiego,

– kaski pomarańczowe – noszone są przez geodetów,

– kaski w kolorze żółtym – przyporządkowane są do pracowników fizycznych,

– niebieski kask na budowie – noszony jest przez pracowników wykonujących roboty na wysokościach, elektryków i operatorów maszyn,

– kaski o barwie czerwonej – zarezerwowane dla gości wizytujących plac budowy, a także stażystów i praktykantów.

Kaski budowlane – co mówi obowiązujące prawo?

Jeżeli chodzi o kask na budowie przepisy wspominają jedynie o tym, że stanowi on obowiązkowe nakrycie głowy każdej osoby znajdującej się na terenie placu. Za brak hełmu ochronnego grozi mandat w wysokości 500 zł. Warto jednak do kwestii bezpieczeństwa podchodzić ze szczególną ostrożnością, mając na uwadze fakt, że kara finansowa to nic, w porównaniu z utratą zdrowia lub życia, spowodowanymi brakiem odpowiedniego zabezpieczenia głowy.

Wymienione wyżej kolory kasków budowlanych nie są uregulowane przepisami, niemniej klasyfikacja ta stanowi powszechnie znany i stosowany standard – tym bardziej pomocny, z im większą budową mamy do czynienia. Kolory kasków w przemyśle budowlanym mogą być również przedmiotem indywidualnych, wewnątrzzakładowych ustaleń.

Kolory hełmów górniczych

W kopalniach – podobnie jak na budowach – także obowiązują normy odnośnie do barwy hełmu. Tutaj również kolor biały przyporządkowany jest osobom sprawującym dozór nad pracą kopalni: dyrektorom, inżynierom czy sztygarom. Niebieski kask na kopalni oznacza sygnalistę, czyli górnika odpowiedzialnego za bezpieczny zjazd oraz wyjazd załogi. Taki hełm może mieć dodatkowe oznaczeni w postaci napisu z nazwą zajmowanego stanowiska. Niebieskie hełmy noszą również kierowcy kolejek, hydraulicy czy ślusarze. Górnik, który pracuje pod ziemią dłużej niż 3 miesiące i nie zajmuje żądnego stanowiska wymagającego odmiennej barwy, nosi kask w kolorze brązowym. Czerwone i pomarańczowe hełmy to z kolei znak rozpoznawczy nowo przyjętych pracowników oraz wszystkich osób, które nie są górnikami.

Pracownicy kopalń zajmujący stanowiska w oddziałach łączności, elektrycznych czy automatyki noszą kaski zielone. Hełmy o barwie szarej przyporządkowane są do osób, które pod ziemią wykonują prace wiertnicze, a żółte – dla pracowników oddziałów przewozowych.

Jak wybrać odpowiedni kask przemysłowy?

Zastanawiając się, jaki hełm wysokościowy wybrać lub poszukując kasku do prac pod ziemią, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Pierwszym z nich jest oczywiście materiał i technologia budowy, bezpośrednio wpływające na wytrzymałość kasku. Jego noszenie nie powinno być uciążliwe, dlatego wygoda i ergonomia to kolejne zalety dobrego kasku budowlanego. Ich zachowaniu sprzyjają możliwości dostosowania hełmu do własnych potrzeb, takie jak regulacja pasków oraz dodatkowe wyposażenie jak daszek czy okulary. Ważne, aby kask spełniał odpowiednie normy – przede wszystkim EN-397 oraz posiadał odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa.

Konsekwencje braku zabezpieczenia głowy

Wypadki i urazy to niestety smutna codzienność na placach budowy, w kopalniach oraz innych miejscach, gdzie pracuje się w szczególnie niebezpiecznych warunkach. Wielu z tych zdarzeń można byłoby uniknąć lub znacznie zminimalizować ich konsekwencje, gdyby pracownik miał na sobie odpowiedniej jakości kask ochronny. Na rynku dostępne są różne rodzaje hełmów roboczych, które zmniejszają ryzyko odniesienia obrażeń w trakcie wykonywania prac. Obrażenia głowy, wstrząśnienie mózgu, pękniecie kości czaszki, uszkodzenia kręgosłupa czy układu nerwowego, to tylko niektóre z wielu konsekwencji braku dostatecznego zabezpieczenia głowy na budowie lub w kopalni. Z całą pewnością nie warto się na nie narażać, ignorując obowiązek noszenia kasku na głowie.

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 Sklep Poltex

Design by Graff.pl