Odzież ochronna i robocza- jaką wybrać?

Odzież robcza i wyposażenie w nią pracowników to jeden z najbardziej podstawowych elementów wchodzący w zakres higieny i bezpieczeństwa pracy. Zadaniem odzieży roboczej i ochronnej jest zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa pracownika, który jest narażony na zabrudzenia lub oddziaływanie szkodliwych czynników. 

Zgodnie z art. 237 Kodeksu pracy pracodawca jest zobowiązany nieodpłatnie dostarczyć pracownikom odzież i obuwie robocze w sytuacji, gdy ich odzież własna może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, a także gdy wymagają tego względy technologiczne, sanitarne lub związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Jednocześnie stanowi ona własność pracodawcy, w związku z czym jest on zobowiązany do zapewnienia rozwiązań umożliwiających pranie, konserwację, naprawę lub odpylanie czy odkażanie w taki sposób, aby nie utraciła wymaganych właściwości użytkowych i ochronnych.



Odzież robocza i ochronna to nie to samo!


Niejednokrotnie odzież ochronna i robocza rozumiana jest jako to samo, jednak w rzeczywistości dzieli je diametralna różnica! 

Odzież robocza ma za zadanie ochronić zdrowie pracownika i jego własne ubranie przed zabrudzeniami. Do najczęściej spotykanych typów wyposażenia należą: 

Odzież ochronna sama w sobie stanowi natomiast ochronę przed zagrożeniami występującymi na stanowisku pracy. Może chodzić np. o zagrożenia czynnikami chemicznymi, biologicznymi lub mechanicznymi.
Zgodnie z obowiązującym od 21 kwietnia 2018 roku Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie środków ochrony indywidualnej (które uchyla dyrektywę Rady 89/686/EWG) w zakresie odzieży ochronnej wyróżnia się następujący podział:
  • Kategoria I - odzież ochronna zabezpieczająca przed minimalnymi zagrożeniami na stanowisku pracy. Są to zazwyczaj proste ubrania, które niepodlegają procedurze oceny zgodności przez jednostki notyfikujące. Jest to odzież zabezpieczająca przed zabrudzeniami nieszkodliwymi dla zdrowia, uszkodzeniami mechanicznymi o powierzchownych skutkach, czynnikami atmosferycznymi.
  • Kategoria II - odzież ochronna przed konkretnym czynnikiem, niezagrażającym życiui niepowodującym poważnego i trwałego uszczerbku na zdrowiu. Do tej kategorii możemy zaliczyć odzież dla spawaczy,dla pracowników narażonych na kontakt z silnymi substancjami chemicznymi, odzież ostrzegawcza, lub zabezpieczająca przed przecięciem.
  • Kategoria III - specjalistyczna odzież ochronna zabezpieczająca przed czynnikami mogącymi spowodować najgroźniejsze następstwa dla użytkownika, a których bezpośrednich skutków działania nie można zidentyfikować w odpowiednim czasie. Jest to odzież chroniąca przed niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami i mieszaninami chemicznymi i biologicznymi lub promieniowaniem jonizującym.

Odzież robocza- jak dobrać odpowiednią?

Aby odzież robocza była odpowiednio dobrana przede wszystkim należy wziąć pod uwagę właściwości użytkowe oraz dopasowanie ich do konretnego środowiska pracy. Warto również zwrócić uwagę na to z jakiego materiału dana odzież jest wykonana, czy jest dopasowana do warunków atmosferycznych, które panują w danym momencie oraz jakiej jakości jest wybrana przez nas odzież robocza.

Jakie materiały są najczęściej stosowane przy produkcji odzieży roboczej i ochronnej? Wielu wiodących producentów stosuje materiały takie jak: bawełna, poliester, elastan, akryl, poliamid oraz mieszanki poszczególnych materiałów. Oczywiście każdy z nich ma swoje wady i zalety, które należy przeanalizować przed zakupem odzieży roboczej.

Bawełna jest włóknem naturalnym znanym z tego, że przepuszcza powietrze oraz jest stosunkowo lekkie. Dzięki temu odziez robocza wykonana z bawełny świetnie sprawdzi się w środowisku pracy, które jest suche i ciepłe np. magazyny, hale produkcyjne. Analogicznie w zmiennych warunkach atmosferycznych lub w miejscach w których występuje wilgoć, stosowanie odzieży wykonanej tylko z bawełny może okazać się błędem. Stanie się ona wówczas ciężka, straci swoje właściwości paroprzepuszczalności i będzie uciążliwa dla pracownika.

Poliester jest włóknem syntetycznym, którego cechą charakterystyczna jest duża wytrzymałość oraz stosunkowo łatwa pielęgnacja. Bardzo podobnymi właściwościami charakteryzuje się poliamid. Odzież lub jego części wykonane z poliestru są lekkie, sprężyste i bardzo szybko schną. Odzież z domieszką poliestru będzie przydatna w pracach budowlanych, transporcie, logistyce lub utrzymaniu ruchu.

Elastan i akryl są również włóknami syntetycznymi, które sa bardziej rozciągliwe i sprężyste zachowując przy tym odpowiednią miękkość. Dzięki temu można osiągnąć bardzo komfortowy zakres ruchów. Te właściwości sprawiają że odzież wykonana z tych materiałów świetnie sprawdzi się w pracach montażowych, w których wielokrotnie musimy wymusić nienaturalną pozycję ciała np. budownictwo, prace montażowe.

Jak widać każdy materiał posiada swoje słabe i mocne strony. W związku z tym najbardziej popularne stały się mieszanki bawełniano- poliestrowe lub bawełniano- poliamidowe. Łączą one tym samym swoje właściwości dzięki czemu odzież robocza jest trwała, przepuszcza powietrze i jest sprężysta.

Odzież robocza- jakość wykonania

Dobranie odpowiedniego materiału odzieży roboczej to dopiero połowa sukcesu. Należy również zwrócić uwagę na jakość wykonania danego produktu. Warto sprawdzić czy dana odzież posiada wzmocnione szwy w okolicach szczególnie narażonych na pęknięcia, czy wszystkie elementy użytkowe takie jak guziki, rzepy lub zamki są odpowiedniej jakości i spełniają swoją funkcję. Dobrze jest również zastanowić się czy rozmieszczenie kieszeni, ich ilość oraz pojemność będzie spełniać nasze wymagania- jest to szczególnie ważne podczas zakupów odzieży roboczej dla dekarzy, budowlańców lub różnego rodzaju montażystów.

Odzież ochronna i robocza- jaką wybrać? Odzież ochronna i robocza- jaką wybrać? Odzież ochronna i robocza- jaką wybrać?
Spodnie monterskie grene
(65% poliestru, 35% bawełny)
T-shirt Adler Classic New
(100% bawełny)
Kurtka zimowa Allyn 2w1
(100% poliestru)


Podsumowanie

Wybór odzieży roboczej lub ochronnej jest jednym z najważniejszych czynników poprawiającym bezpieczeństwo i higienę pracy zachowując przy tym komfort i dobre samopoczucie pracownika. Aby uzyskać zamierzony efekt należy odpowiedzieć sobie na zasadnicze pytania: Czy potrzebuję odzieży roboczej czy ochronnej? W jakim środowisku pracy będę je wykorzystywał? Jaki materiał będzie dla mnie najodpowiedniejszy? Jakiej jakości są produkty którymi jestem zainteresowany?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nie jest to prosta sprawa. Jednak w naszym sklepie można znaleźć odzież dopasowaną do najróżniejszych wymagań. Najbardziej wymagającym klientom możemy zaproponować szycie odzieży pod konkretne wymiary i wzory. Jeśli masz jakiekolwiek pytania skontaktuj się z naszymi konsultantami.

licznik

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 Sklep Poltex

Design by Graff.pl