Rękawice robocze- jakie wybrać? Które są najlepsze?

Odpowiednio dobrane rękawice ochronne to gwarancja komfortowej, ale przede wszystkim, bezpiecznej pracy. Jest to jeden z najczęściej wybieranych środków ochrony indywidualnej pracownika. Jednak nie wystarczy zakupić rękawic, które będą dopasowane do rozmiaru dłoni. Trzeba wybrać takie, które będą chronić nas przed zagrożeniami występującymi w konkretnym środowisku pracy. Z tego powodu jeszcze przed zakupem musimy się nad tym zastanowić.

Jakie są klasy rękawic roboczych?

Polskie Normy wprowadzają podział rękawic ochronnych na trzy grupy w zależności od stopnia ochrony i narażenia na niebezpieczeństwo:

 • I klasa- niskie ryzyko, podstawowa ochrona. Ta grupa obejmuje wszystkie rękawice domowe, ochronne i niespełniające wysokich wymagań jakościowych. Rękawice należące do tej klasy chronią zazwyczaj przed skaleczeniami, otarciami naskórka dłoni lub delikanymi związkami chemicznymi. Ta klasa ochrony wystarczy podczas prostych prac porządkowych, pracach w ogródku lub w domu.
 • II klasa- średnie ryzyko, umiarkowana ochrona. Rękawice z tej klasy są bardzo często stosowane jako podstawowa ochrona rąk w przemyśle. Maja za zadanie uchronić dłonie przed uszkodzeniami mechanicznymi- powierzchowne skaleczenia tępymi narzędziami. Co ważne nie posiadają one pełnej ochrony elektroizolacyjnej lub antyprzecięciowej. 
 • III klasa- wysokie ryzyko, pełna ochrona. Są to specjalistyczne rękawice ochronne, które powinniśmy stosować kiedy nasze dłonie narażone są na trwałe szkody. Do takich zagrożeń należy- wysokie napięcie, skrajnie wysokie/ niskie temperatury, niebezpieczne środki chemiczne lub przecięcie ostrym narzędziem.


Podział rękawic ochronnych według zastosowania

Oprócz podziału na poszczególne klasy, rękawice ochronne możemy sklasyfikować według zastosowania. Możemy wyróżnić kilka najważniejszych podgrup:

 • Rękawice antywibracyjne- dobór tych rękawic ochronnych jest niezwykle ważny dla osób, które w pracy mają styczność z maszynami wywołującymi wysoki poziom wibracji, przez dłuższy okres. Zazwyczaj są one wielowarstwowe wykonane ze sprężystych materiałów, które świetnie tłumią energię. Chronią również przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą być następstwem nadmiernych wibracji.
 • Rękawice antyprzepięciowe- są to rękawice dla elektryka, które przede wszystkim mają zabezpieczyć przed działaniem ładunków elektrostatycznych. Zazwyczaj są to rękawice gumowane z włóknami naturalnymi. Nie muszą być grube, ale powinny mieć zastosowane odpowiednie włókna, które absorbują odpowiednie ładunki elektryczne.
 • Rękawice termoodporne- mają za zadanie chronić ręce przed skrajnymi temperaturami, które mogą wyrządzić poważny uraz. Są one wykonane ze specjalistycznych materiałów, ułożonych warstwami, aby zapewnić najwyższy poziom zabezpieczenia przed wysoką temperaturą. Są to zazwyczaj rękawice odlewnicze lub rękawice hutnicze. Przed zakupem należy sprawdzić normy oraz parametry poszczególnych produktów.
 • Rękawice spawalnicze- najczęściej stosowane do prac spawalniczych. Wykonane są z różnego rodzaju skór typu dwoina i lico. Rękawice do spawania muszą chronić nie tylko przed wysoką temperaturą ale również przed iskrami, rozpryskami stopionego metalu i uszkodzeniami mechanicznymi. Występują dwa rodzaje rękawic- do spawania TIG i MAG- różnią się one budową, grubością i stopniem ochrony.
 • Rękawice skórzane- rękawice wzmacniane skórą, posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Nadają się do stosowania w przemyśle ciężkim, podczas prac szlifierskich lub budowlanych. Rękawice skórzane z miekkiej koziej skórki świetnie nadają się natomiast do wszelkich prac precyzyjnych, monterskich lub w transporcie.


Jak dobrać rękawice robocze?

W momencie gdy już ustalimy jaką klasę rękawic potrzebujemy i jakie zagrożenia występują w środowisku pracy, potrzebujemy jeszcze odpowiednio wybrać rozmiar rękawicy. Mogłoby się to wydawać bardzo prozaiczną kwestią, jednak źle dobrany rozmiar rękawicy ochronnej znacznie zmniejsza jej ochronę i komfort użytkowania. 

Obwód dłoni Długość dłoni Rozmiar
do 15,2 cm 16 cm 6 / S rozmiar rękawic jak dobrać
do 17,8 cm 17,1 cm 7 / S
do 20,3 cm 18,2 cm 8 / M
do 22,9 cm 19,2 cm 9 / L
do 25,4 cm 20,4 cm 10 / XL
do 27,9 cm 21,5 cm 11 / XXL


Podsumowanie


Na rynku posiadamy bardzo szeroką gamę rękawic ochronnych- począwszy od najprostszych rękawic roboczych do prac ogrodowych lub domowych, a skończywszy na rękawicach ochronnych antyprzecięciowych lub żaroodpornych. Aby dokonać trafnego wyboru i cieszyć się bezpieczną i komfortową pracą, zawsze musimy ustalić trzy rzeczy:

 • Jakiej klasy potrzebuje rękawice ochronne?
 • Jakie zagrożenia występują w miejscu pracy?
 • Jaki rozmiar powinienem wybrać?

Rękawice robocze i ochronne stanowią podstawową ochronę naszych dłoni, dlatego warto poświęcić temu tematowi nieco więcej uwagi. Tanie, nie zawsze znaczy dobre- lepiej zainwestować w jakość i cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem podczas pracy. Jeśli nie wiesz w jaki sposób dobrać rękawice ochronne skontaktuj się z naszymi konsultantami, którzy chętnie udzielą Ci niezbędnych informacji.
Rękawice robocze- jakie wybrać? Które są najlepsze? Rękawice robocze- jakie wybrać? Które są najlepsze? Rękawice robocze- jakie wybrać? Które są najlepsze?
Rękawice ochronne chemiczne
A810
Rękawice ochronne spawalnicze
Split Kevlar
Rękawice ochronne wzmacniane
Eider

licznik

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 Sklep Poltex

Design by Graff.pl