Koronawirus COVID-19- jak się chronić? Co z półmaskami?

Jeszcze końcem stycznia większość Polaków nie sądziło, że zagrożenie zarażeniem koronawirusem będzie tak realne jak obecnie. Wszystko dlatego, że we Włoszech pojawiło się bardzo duże ognisko tego wirusa i coraz więcej osób w różnych częściach Europy jest zainfekowana. Czy istnieje jakiś sposób, aby zabezpieczyć się przed koronawirusem COVID-19? Czy stosowanie półmasek może nas ochronić? Jakie środki ostrożności należy stosować?

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Nowy koronawirus przenosi się drogą kropelkową przez co bardzo szybko rozprzestrzenia sie po świecie. Wystarczy nawet niewielki kontakt z osobą zarażoną. Do podstawowych form zabezpieczenia przed chorobą można zaliczyć:
  • częste mycie rąk
  • zachowanie dystansu społecznego
  • unikanie dotykania nosa, oczu i ust
  • dezynfekcja rąk
  • higiena w trakcie kaszlu lub kichania


Półmaska- czy ochroni nas przed koronawirusem?

Noszenie ochronnej maski typu chirurgicznego ma sens tylko wówczas, gdy opiekujemy się chorym, sami jesteśmy zakażeni koronawirusem 2019-nCoV albo podejrzewamy u siebie zakażenie. Maski są skuteczne tylko w połączeniu z innymi środkami ochronnymi, zwłaszcza myciem rąk – radzą eksperci na internetowej stronie WHO. 
Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają noszenie maseczek (i zgłaszanie się do lekarza) wszystkim osobom mającym gorączkę, trudności z oddychaniem, kichającym i kaszlącym. Takie działanie profilaktyczne praktykowane jest od wielu lat na przykład w Japonii. Zdrowi potrzebują maseczek tylko wówczas, gdy opiekują się przebywającą w tym samym pomieszczeniu osobą z podejrzeniem infekcji. 

"Maseczki służą przede wszystkim do ochrony osób zakażonych, aby nie stanowili zagrożenia dla otoczenia" – wyjaśniał płk prof. Krzysztof Korzeniewski, kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowego Instytutu Medycznego w rozmowie z PAP Life. "Noszone przez osoby niezakażone bardziej działają na dobre samopoczucie noszących, niż mają znaczenie epidemiologiczne. Maseczki powszechnie stosowane, np. w służbie zdrowia, mają tak duże pory, że ich skuteczność pod względem blokowania drobnoustrojów wydostających się z wydychanym powietrzem jest znikoma" - dodał.

Wysoki poziom ochrony przed koronawirusem zapewni półmaska filtrująca o klasie ochronnej FFP2 lub FFP3. Koronawirus jest mniejszy niż 0,3 mikrometra (60-140 nm), natomiast jego cząstki są przenoszone drogą kropelkowa (kichanie, kaszel, mówienie) przez aerozol biologiczny (20-300 mikrometrów średnicy) zauważa ekspertka z Państwowego Zakładu Higieny dr Agnieszka Chojecka, cytowana w informacji przesłanej PAP.

Półmaska ochronna FFP3
Półmaska ochronna klasy FFP2 Półmaska ochronna klasy FFP3

Półmaska- czy można ją jeszcze gdzieś kupić?


Dla wielu pracodawców nastał ciężki okres- wszędzie brakuje półmasek ochronnych! Okazuje się, że nowy koronawirus z Chin, wywołał niemałą panikę na rynku. Półmaski robocze są niezwykle popularne, ponieważ w wielu miejscach pracy występuje zapylenie przed którym należy się chronić. Od kilku tygodni w branży BHP istnieje ogromny problem z zapewnieniem odpowiedniej ochrony dróg oddechowych w wielu firmach. Z czego to wynika? Co jest powodem takiej sytuacji?

Sprawa jest dość mocno skomplikowana. Nie od dziś wiadomo, że większość produktów, którymi się posługujemy pochodzi z Chin. Od czasu wybuchu epidemii w tym kraju wiele transportów zostało zatrzymanych oraz znacznie zmniejszyła się produkcja w wielu rejonach. Co więcej rząd chiński zabronił wywozu poza granice kraju newralgicznych produktów, w tym między innymi półmasek ochronnych i kombinezonów jednorazowych. W związku z tym wiele europejskich firm zostało zasypanych ogromną ilością zamówień na te niezbędne produkty jednorazowe. Dokładając do tego ostatnie wydarzenia z Włoch i eskalację problemu w Europie zachodniej i centralnej, mamy efekt z którym walczymy od kilkunastu dni- brak jakichkolwiek półmasek na magazynach i długie kolejki u producentów! Oczywiście w wielu krajach, w tym w Polsce, jest to sztucznie nakręcona panika.

Obecnie za zwykłe półmaski, kombinezony jednorazowe lub żele antybakteryjne trzeba zapłacić niebotyczne ceny. Niestety wielu chce zarobić na strachu i niedoinformowanym społeczeństwie. Rykoszetem odbija się to na wielu firmach, które muszą zapewnić odpowiednią ochronę dróg oddechowych dla swoich pracowników. Jako hurtownia BHP staramy się pomóc w tej kwestii wszystkim naszym klientom. Chociaż nie możemy obiecać, że uda się zaspokoić wszystkie Państwa potrzeby to możemy zapewnić, że mamy stały kontakt z wieloma producentami, którzy zobowiązali się nas zaopatrywać w półmaski ochronne. Jeśli masz w tej kwestii jakiekolwiek pytania to zapraszmy do kontaktu z naszymi ekspertami, którzy z całą pewnością postarają się pomóc.

licznik

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2021 Sklep Poltex

Design by Graff.pl