Zabrudzona odzież robocza- skorzystać z pralni czy wypłacić ekwiwalent pracownikowi?

Jak pisaliśmy tutaj, pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikowi odzież roboczą i utrzymać ją w czystości. Można to osiągnąć na dwa sposoby:
  • wypłacić ekwiwalent pracownikowi
  • skorzystać z profesjonalnej pralni odzieży roboczej

Poniżej postaramy się przedstawić oba sposoby, aby odpowiedzieć na zasadnicze pytanie- Co wybrać?

Ekwiwalent dla pracownika

Wypłacenie ekwiwalentu za pranie pracownika niewątpliwie kusi swoją łatwością wykonania. Wystarczy ustalić miesięczną kwotę i doliczać ją do pensji. Ale jak wyliczyć kwotę ekwiwalentu za pranie? Co należy wziąć pod uwagę? 

Wysokośc ekwiwalentu za pranie powinien obejmować rzeczywiste koszty poniesione przez pracownika- środki piorące, woda, prąd, czas i praca własna pracownika. Pracodawca powinien sprawdzić wiarogodność i wysokość niezbędnych danych. Przepisy prawa nie regulują w jaki konkretny sposób należy wyliczać ekwiwalent. Niejednokrotnie pracodawca wylicza taką kwotę jednorazowo i wypłaca pracownikowi co miesiąc lub co kwartał razem z pensją. Ekwiwalent jest co jakiś czas aktualizowany, w szczególności w przypadku podwyżek poszczególnych składników. W związku z tym, iż pracodawca płaci pracownikowi za pranie odzieży roboczej, ma prawo skontrolować czy odzież jest właściwie czyszczona i konserwowana. 

Co ważne pracownik może prać ubranie robocze w domu tylko i wyłącznie wtedy, kiedy środki ochrony indywidualnej nie uległy skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi. W takiej sytuacji pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednie czyszczenie i konserwację w profesjonalnej pralni chemicznej.

Profesjonalna pralnia odzieży roboczej

Korzystanie z usług zewnętrznej firmy, która zadba o czyste ubrania naszych pracowników, generuje wiele korzyści. Jedną z głównych zalet jest łatwe do ustalenia i przejrzyste, rzeczywiste koszty związane z konserwacja i czyszczeniem odzieży roboczej. Wynika to z tego, że firmy świadczące takiego usługi niejednokrotnie ustalają stałą stawkę za pranie danego rodzaju odzieży. W ten sposób można w prosty sposób określić budżet jaki potrzebujemy na utrzymanie odzieży pracowników w odpowiednim stanie.

Oprócz tego ważną zaletą jest fakt, że odzież na pewno będzie regularnie czyszczona i naprawiana. Z całą pewnością podniesie to trwałość używanej odzieży i wydłuży okres jej użytkowania. Pracodawca nie będzie też musiał się martwić lub zastanawiać czy odzież danego pracownika nie jest skażona środkami chemicznymi, czy trzeba ją odkazić lub odpylić- to wszystko spoczywa na barkach firmy, z którą podjęliśmy współpracę. A w związku z tym, że w tym przypadku jesteśmy usługobiorcą, mamy pełne prawo do tego aby wymagać najwyższej jakości i dokładności świadczonych usług.

Zdanie brudnej odzieży do pralni to także wygoda- zarówno dla pracodawcy jak i dla pracownika. Jedynym obowiązkiem pracownika jest wrzucenie brudnej odzieży do odpowiedniej szafy. Pracodawca ma natomiast pewność że pranie odzieży, które jest jego obowiązkiem, jest wykonane rzetelnie i zgodnie z obowiązującymi zasadami BHP.

Pralnia odzieży roboczej- jaką wybrać?

Na rynku jest wiele firm zajmujących się praniem odzieży roboczej. Jednak, aby być w pełni zadowolonym ze świadczonych usług i współpracy warto dobrze się zastanowić przed podpisaniem ewentualnej umowy. Co  należy wziąć pod uwagę?

Przede wszystkim trzeba wybrać firmę, która posiada doświadczenie i świadczy wysoki poziom usług. Niejednokrotnie profesjonalne pralnie odzieży roboczej posiadają wykwalifikowany personel i programy komputerowe gwarantujące, że czysta odzież dotrze z powrotem do pracownika w komplecie. Oczywiście, nie myli się tylko ten kto nic nie robi, jednak w takich firmach tego typu problemy są sporadyczne. Unikniemy tym samym niepotrzebnych problemów i pretensji naszych pracowników, którym brakuje jakiejś części odzieży roboczej.

Warto również zapoznać się z proponowanymi sposobami rozliczenia kosztów. Istnieje kilka możliwości :
  • rental
  • ryczałt
  • stawki ilościowe

Rental- niejednokrotnie wyposażenie pracowników w odpowiednią odzież roboczą i środki ochrony indywidualnej, wiąże się z dużymi kosztami dla pracodawcy. Aby ułatwić rozplanowanie budżetu oraz miesięcznych wydatków na odzież warto skorzystać z rentalu, który jest bardzo praktycznym i wygodnym sposobem. Rental to nic innego jak wynajem odzieży roboczej, który obejmuje odzież, pranie i serwis. W praktyce polega to na tym, że wszyscy pracownicy w jednym momencie otrzymują nową odzież, jednak pracodawca płaci za nią w miesięcznych ratach przez ustalony okres. W czasie obowiązywania umowy, odzież robocza jest również zabierana do prania i serwisowana. Tak więc rental obejmuje odzież roboczą na raty i usługi pralnicze wliczone w comiesięczną stawkę. Wiele firm decyduje się na taki sposób rozliczenia ze względu na przejrzystość, wygodę i brak wysokich kosztów jednorazowych.

Ryczałt- jest to również bardzo wygodna forma rozliczenia, która pozwala zaplanować budżet. Polega to na tym, że ustalana jest stała miesięczna opłata za pranie, niezależnie od ilości odzieży. Ten sposób warto uwzględnić w mniejszych przedsiębiorstwach, w których obowiązują różne ilości odzieży roboczej dla poszczególnych pracowników. Stałe miesięczne koszty z tym związane pozwalają w prosty sposób kontrolować wydatki, przy jednoczesnym wywiązaniu się z obowiązku czyszczenia i konserwacji odzieży roboczej.

Stawki ilościowe- najprostsza forma rozliczenia, która polega na ustaleniu kosztów prania każdej części garderoby w przeliczeniu na jedną sztukę. Odzież zdana do prania jest przeliczana każdego tygodnia i zbiorczo wypisywana na koniec każdego miesiąca. W zależności od ilości FV będzie inna każdego miesiąca, jednak jest to najbardziej rzetelna forma rozliczenia kosztów prania pracowników. Na tej podstawie jesteśmy w stanie wyliczyc średnie koszty z całego roku i w ten sposób zaplanować budżet na kolejny rok.

Ekwiwalent czy pralnia odzieży?

W związku z powyższym, pracodawca musi zadecydować, który ze sposobów wybierze. Zarówno wypłata ekwiwalentu i pralni odzieży posiada wady i zalety. Ekwiwalent może być dobrym rozwiązaniem dla mniejszych przedsiębiorstw w których nie występują żadne nadzwyczajne warunki pracy. Teoretycznie jest najprostszym sposobem, ale nie mamy pewności czy odzież faktycznie jest odpowiednio czyszczona i konserwowana.

Pralnia odzieży roboczej natomiast, choć generuje więcej pracy na początku procesu, to z czasem daje nam spokojną i pewną współpracę. Mamy jasną kwestię związaną z rozliczeniem kosztów, po stronie usługodawcy leży cały proces  logistyczny (odebranie, wypranie, poskładanie,dostarczenie) i jesteśmy pewni, że odzież jest odpowiednio wyczyszczona i konserwowana.

Firma Poltex posiada doświadczenie w praniu odzieży roboczej. Zajmujemy się tym już kilka lat i zaufały nam firmy z wielu rejonów dolnego śląska. Gdybyś był zainteresowany podjęciem współpracy lub miał jakiekolwiek pytania z tym związane, zachęcamy do kontaktu z naszymi konsultantami.
licznik

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2024 Sklep Poltex

Design by Graff.pl